• Witam,
    tak dla zainteresowanych, może komuś pomoże.
    Prawdopodobna przyczyna zaniku iskry - awaria modułu CDI Ignitech - taki właśnie był zastosowany w moim KTM'ie.
    IMG_20240219_094140.jpg

    Zainteresowało mnie to małe przypalenie i postanowiłem zbadać to, okazało się zjaranych parę elementów a część odeszła z masą
    IMG_20240219_095836.jpg
    IMG_20240219_105759.jpg

    Płytka podsmażona pod tranzystorem - nie wiem jaki ale chyba kondensator foliowy też uszkodzony, diody prostownicze pęknięte, niesprawne, trudno określić na ten moment przyczynę
    IMG_20240219_112738.jpg

  • Weteran

    @Artur Fajnie, że fotki zamieściłeś - najczęściej przyczyną uszkodzenia jest jeden element, pozostałe awarie to skutek nieostrożnego rozbierania zalanej płytki PCB.
    Na starym forum pisałeś, że to zapłon od Husaberga - to by się zgadzało. W rocznikach około 1998 do 2000 wstawiali do Husaberga zapłon SEM Amal ale z czujnikiem położenia wału zewnętrznym i tutaj nawet w opisie firmy produkującej zapłon napisali, że stosuje się go w przypadku kiedy uszkodzone jest uzwojenie statora. Jest on cenowo kompromisem między zakupem drogiego oryginalnego statora.

    Jeśli nie będzie Ci potrzebny CDI to proponuję zrobienie metodą inżynierii wstecznej analizy budowy, opis płyty PCB -
    jak konstruktor rozwiązał przetwornice (już widzę rdzenie kubkowe w przetwornicy a nie najczęściej używane EI), jakie metody chłodzenia tranzystora, jaki ciekawy mikrokontroler zastosował? Można to fajnie opisać.

    --- edit ---
    Zaschła mi masa zalewowa i czekałem na przesyłkę nowej stąd poślizg w wysłaniu Arturowi CDI - został przetestowany na motocyklu, zamieszczę film jak daje iskrę na testerze 🙂


  • @krokodyl Trudno poczekam trochę dłużej, jak złożę wszystko w całość też filmik będzie 🙂 Na razie czekam cierpliwie 👍 👍


  • Dzięki wielkie dla @krokodyl za moduł zapłonu oraz za pomoc.
    Maszynka zagadała, dobra robota.
    Postaram się wrzucić fotki oraz filmik jak się uda z pracy na module od @krokodyl.

    --- edit ---
    IMG_20240227_153736.jpg

  • Weteran

    @Artur Fajnie, że chodzi tak jak rozmawialiśmy. Gaźnik jeszcze ustawić. Jak chodzi o gaźniki Delorto to są bardzo dobre, jednak wymagają dopasowania ustawień do temperatury, ciśnienia powietrza. Nawet gdzieś mam tabele ustawień gaźnika, gdzie z tabelki można wyczytać jak wysoko iglica, ile obrotów dyszy powietrza w zależności od temperatury i wysokości nad poziomem morza na jakiej motocykl jest używany. Dokładny opis generatora z CDI do KTM LC4 620 zamieszczę w innym dziale.


  • @krokodyl Taki teścik skromy, jak obeschnie będzie lepszy 🙂


  • Cześć @krokodyl, twój moduł śmiga bezproblemowo, wielkie dzięki.
    Jak prace przy wersji v2, coś ruszyło? Ciekawy jestem 🙂
    Masz zacięcie czy tylko tak hobbystycznie do takich elektronicznych spraw?
    Fajnie by było zrobić moduł zapłonu CDI DC z programowaną mapą zapłonu, coś w stylu PROGCDI.

    cdi.jpg

  • Weteran

    @Artur PROG cdi temat od wielu lat nie przebija się jest istnieje jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego ma zbyt wiele ustawień po za tym nie ma szans aby pracował z zapłonami SEM AMAL czyli odpada husqvarna-ktm-husaberg lata 80-90 zapłony te nie posiadają impulsatora zewnętrznego ,który jest niezbędny do sterowania tym zapłonem
    dodam filmy jak sprawdzić stator




  • @krokodyl 👍 Fajny filmik, super

  • Weteran

    @Artur


    po 4 godzinach od wysłania jest 400 wejść na filmik- gratulacje dla autora 🙂

Sugestie